21 Temmuz 2018 Cumartesi

Öğrenciye, Öğretmene, Akademisyene Ucuz Yazı Tableti Tavsiyesi

Öncelikle herkese merhaba,

Uzun zamandır bu yazıyı yazmayı istiyordum, bugün canım sıkıldı aradan çıkarayım dedim :)

Sizlere uzun zamandır not almak için kullandığım, nispeten ucuz bir yazı tabletini tanıtacağım. Tableti Çin tabanlı satış yapan Gearbest sitesinden aldım, ama farklı sitelerden de temin etmek mümkün. Şunu belirtmem lazım, amacım reklam yapmak değil. Sadece bu tableti, işleri yazı yazmak, not almak olan öğrenci, öğretmen ve akademisyenlere faydalı olabileceğini düşündüğüm için paylaşmak istedim. Benim aldığım tablet için link:

https://tr.gearbest.com/graphics-tablets/pp_712877.html?wid=1433363

Ben geçen 2017 yılı eylül ayında almışım tableti. Tabletin fiyatı 9.99$, ben ise 9.49$'a almışım. Aldığım zaman dolar 3.52 TL'imiş ve o zaman tablete 33.4 TL ödemişim, şu an ki dolar kuru ile 47.95 TL olmakta fiyatı. Başlıkta ucuz dedim, ama takdir sizlerin 50 lira verip bu tableti almak istemeyebilirsiniz. Aslında bu tablet Boogieboard isimli bir tabletin ucuz bir taklidi. Boogieboard 29$ fiyata sahipken, bu taklit onun neredeyse üçte biri fiyatına satılıyor. Boggieboard'ın anasayfası

https://myboogieboard.com/products/jot-8.5?p=ewriters/jot-8.5

Kişisel fikrim, tabletin yazma hissiyatı çok iyi. Aşağıda benim çektiğim birkaç fotoğraf var.Tablet baskıya duyarlı, bir dezavantajı çalışması için CR2032 tip düğme tipi bir pile ihtiyaç duyması. Ben kullanmaya başlayalı bir yıl oldu ve hala pilini değiştirmeye ihtiyaç duymadım. Pili aşağıdaki resimde gösterdiğim yerden değiştirilebiliyor. Diğer bir dezavantajı da bölgesel olarak silme yapamıyorsunuz. Diğer bir deyişle, bir kelimeyi yanlış yazdınız o kelimeyi silemiyorsunuz sadece tüm sayfayı silmek için bir tuş var ve buna bastığınızda yazdığınız tüm yazı siliniyor.Önceden belirttiğim gibi, tablet boogieboard adlı tabletin ucuz bir taklidi, fakat güzel bir yanı boogieboard için yapılmış Jot uygulaması bu tablete için sıkıntısız çalışıyor. Uygulama hem Android hem de IOS için mevcut. Aşağıda uygulamanın bir ekran görüntüsü var. Uygulama tabletin bir fotoğrafını çekerek yazdıklarınızı dijital hale getirmenizi ve bunu paylaşabilmenizi sağlıyor. Aşağıda uygulamanın dijital hale getirdiği bir yazının fotoğrafını da paylaşıyorum.


Sonuç olarak, çok yazı yazan not alan biriyseniz, işiniz bunu gerektiriyorsa bu tablet sizi kağıt israfından kuratabilir. Beni büyük miktarda kağıt israfından kurtardı. Fiyatı ben aldığım da nispeten ucuzdu, fakat artan dolar kurundan dolayı ucuz olup olmadığı konusunda takdiri okuyanlara bırakıyorum. Ayrıca tablete yazılanları dijital ortama ücretsiz bir uygulama ile aktabilmek en büyük avantajı. Bu yazıda benden bu kadar.

Hepinize iyi haftasonları dilerim.

Altan ONAT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder